Konkursy

Ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Żywności nie marnuję, planetę szanuję” na najlepszy plakat edukacyjny z zakresu niemarnowania żywności

 

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu plakatu edukacyjnego związanego z tematyką niemarnowania żywności.

Każda szkoła biorąca udział w konkursie przygotowuje jeden plakat i przesyła go w formie elektronicznej (zapisany jako jpg i pdf) na adres:

jez_konkurs_uczniowie@sggw.edu.pl

 

Plakat powinien być przygotowany przez grupę uczniów, którzy pod nadzorem nauczyciela, wymyślą koncepcję plakatu i jego graficzną oprawę.

Na plakacie mogą znaleźć się różne informacje dotyczące niemarnowania żywności, w tym inspirowane programem edukacyjnym Junior-Edu-Żywienie (JEŻ) i przygotowanymi w jego ramach materiałami edukacyjnymi (www.jez.edu.pl).

Plakat może zawierać m.in. grafiki, przepisy na potrawy z wykorzystaniem resztek żywności, komiksy, rysunki uczniów, wierszyki, itp. 

 

Terminarz/ harmonogram konkursu:

  • wrzesień – październik 2024 r. – ogłoszenie konkursu
  • do 28.02.2025 r. – przesyłanie prac konkursowych
  • do 15.03.2025 r. – wyłonienie Laureatów konkursu (po 1 szkole w każdym województwie)
  • 03.2025 r. – ogłoszenie wyników na stronie internetowej programu
  • maj 2025 r. – uroczyste wręczenie nagród podczas konferencji prasowej Junior-Edu-Żywienie JEŻ-Bis zorganizowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
    w Warszawie
    (termin konferencji zostanie podany w terminie późniejszym na stronie internetowej programu

 

Nagrody:

Laureaci z każdego województwa (po 1 w województwie) otrzymają 30 egzemplarzy plakatów wydrukowanych zgodnie z projektem danego Laureata. Dla laureatów z każdego województwa zorganizowany zostanie warsztat kulinarny, mający na celu propagowanie wykorzystywania resztek żywności do przygotowania ciekawych i smacznych potraw. Uczniowie, którzy przygotują plakat oceniony jako najlepszy z najlepszych wezmą udział w tzw. warsztacie ekskluzywnym.

 

Szczegółowa informacja o konkursie

Regulamin konkursu

Załącznik do regulaminu (formularz zgłoszeniowy)

Finał konkursu pierwszej edycji Junior Edu Żywienie

A tak świętowali Laureaci

Warsztaty z Karolem Okrasą dla laureatów konkursu

Ogólnopolski konkurs dla nauczycieli szkół podstawowych „Edukator żywienia”

Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie „Edukator żywienia”.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu opracowania zawierającego udokumentowane działania z zakresu edukacji żywieniowej, które nauczyciel uznaje za atrakcyjne i skuteczne w kształtowaniu właściwych zachowań żywieniowych uczniów. Mogą to być np. dołączone scenariusze lekcji z tego zakresu, kalendarz z działań w ciągu roku szkolnego, dedykowanych problematyce żywności i żywienia lub inne działania, które autor opracowania uzna za właściwe i interesujące w zakresie odnoszącym się do prozdrowotnego stylu życia. Przygotowane opracowanie należy wysłać w formie elektronicznej (zapisany jako pdf) na adres: jez_konkurs_edukator@sggw.edu.pl

 

Harmonogram konkursu:
• 9 wrzesień 2024 r. – ogłoszenie konkursu
• do 30.01.2025 r. – przesyłanie Zadań konkursowych
• do 14.02.2025 r. – wyłonienie Laureatów (po 1 w każdym województwie)
• 14.02.2025 r. – ogłoszenie wyników na stronie internetowej programu

 

Nagrody:
Każdy Laureat konkursu (po 1 w województwie) otrzyma możliwość uczestnictwa w nieodpłatnych dwusemestralnych studiach podyplomowych realizowanych w SGGW pn. „Edukacja zdrowotna” w latach 2025-2026 oraz publikacji wybranych treści z przesłanego opracowania konkursowego w przewodniku popularno-naukowym nt. „Dobre praktyki edukacji żywieniowej”.

Szczegółowe informacje o konkursie

Regulamin konkursu

Załącznik do regulaminu (formularz zgłoszeniowy)

 

Wyniki konkursu

Na konkurs „Edukator żywienia” wpłynęło 18 prac konkursowych. Prace konkursowe oceniane były zgodnie z podanymi w regulaminie kryteriami: a) kryteria formalne – zgodność z tematem Konkursu i wytycznymi dla zadania konkursowego; zgodność z Regulaminem, przesłanie kompletnego Formularza zgłoszeniowego (max. 10 pkt); b) kryteria wykonania: pomysłowość i oryginalność działań edukacji żywieniowej (max. 20 pkt); c) skala edukacji żywieniowej (max. 20 pkt). Za pracę konkursową można było uzyskać maksymalnie 50 punktów. Odstąpiono od wyboru jednego laureata w każdym województwie ze względu na zbyt małą liczbę nadesłanych prac konkursowych, ponadto prace nadesłano tylko z 9 województw. Wszyscy Laureaci otrzymają nagrodę w postaci nieodpłatnej możliwości odbycia kształcenia na trzysemestralnych studiach podyplomowych pn. „Edukacja zdrowotna” realizowanych w SGGW, w latach 2025 – 2026 oraz możliwość publikacji wybranych treści z przesłanego Zadania konkursowego w przewodniku popularno-naukowym nt. „Dobre praktyki edukacji żywieniowej”.

 

Laureaci konkursu

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra.